Tulevaisuuden laajakaista on 100 kertaa nopeampi

Baari- ja nojatuolitiedemiesten luvattu osio. Teknologiaa, psykologiaa, tähtitiedettä, biologiaa, filosofiaa jne. Eli kaikki muka "sivistynyt" keskustelu tänne.
Avatar
Rantakemisti
Ammattipostaaja
Ammattipostaaja
Viestit: 716
Liittynyt: 11 Heinä 2007, 13:49
Kumpaa sukupuolta edustat?: Jätkä
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Tulevaisuuden laajakaista on 100 kertaa nopeampi

Viesti Kirjoittaja Rantakemisti »

Pykiikö netti, vaikka käytössä on huipputehokas kone? Tämä on nykyään arkipäivää, mutta toisin on tulevaisuudessa.

Walesilaisen Bangorin yliopiston tutkijaryhmä on kehittänyt laitteen, jonka väitetään nopeuttavan laajakaistayhteyttä satakertaisesti nykyiseen verrattuna.

Daily Mail -lehti kertoo, että laite hyödyntää olemassaolevaa teletekniikkaa, mutta se jäsentää datan aiempaa tehokkaammin.

Esimerkiksi 15 täyspitkän elokuvan lataaminen koneelle vie vain minuutin, tutkijat kertovat. Heidän mukaansa keksintö tulee mullistamaan koko tietoliikennebisneksen.

Laite muistuttaa ulkonäöltään dvd-soitinta. Se asennetaan laajakaistan liitäntäpisteen ja tietokoneen väliin.

Tutkijat eivät osanneet arvioida ajankohtaa, milloin laite saataisiin kaupalliseen käyttöön.

Tuollaista olisi kiva päästä kokeilemaan omalla 24 megasella... :D

Lähde: http://www.dailymail.co.uk/pages/live/a ... ge_id=1965
En pidä itseäni alkoholistina, sillä en ota kuin perjantain ja sunnuntain välisenä yönä.
Avatar
Jonix
Ammattipostaaja
Ammattipostaaja
Viestit: 546
Liittynyt: 21 Heinä 2007, 15:46
Kumpaa sukupuolta edustat?: Jätkä
Paikkakunta: Espoo

Re: Tulevaisuuden laajakaista on 100 kertaa nopeampi

Viesti Kirjoittaja Jonix »

Just joo.
Vastaa Viestiin