Sivu 1/1

Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 19 Marras 2009, 17:48
Kirjoittaja Norsula
Noniin. Olin ilmeisesti noin vuosi sitten tähän aikaan laittanut kännykääni muistutuksen eiliselle "huomenna beujolais". Nyt pääsin siis vihdoinkin maistamaan tuota ranskanmaikkojen kautta aikojen markkinoimaa trendiviiniä. Pulloja oli jostain syystä kaksi erilaista, joten ostin sen kivemman näköisen ja kuvauksen mukaan paremman kuuloisen eli Beujolais: Villages.

Tuoksu:Aika...Viinimäinen...Makeahko, ehkä kevyesti banaaninen.

Maku:Ihan hyvä, hedelmäinen, banaaninen...

Enkä ainakaan luntannut tuota banaania Alkon lappusista. :blush:

No, tuli ostettua myös pussi turkinpippureita ja koskenkorvaa, jotta voisin miksata ne yhteen. Ensi kerralla sitten maistellaan varmaan niitä. Heipparallaa!

Re: Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 19 Marras 2009, 20:23
Kirjoittaja Ruisperkele
Viinit on kyllä aika mielenkiintoinen ulottuvuus alkoholien kirjossa.
En ihmettelisi jos vanhemmalla iällä alkaisin jopa harrastamaan niitä.

Re: Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 19 Marras 2009, 21:44
Kirjoittaja Norsula
Nytten tämä alkoi maistua itseasiassa todella hyvältä (en siis ole kitannut sitä tätä koko aikaväliä :P ). Johtuneekohan siitä että viini on nyt saanut ilmaa, niinkuin kuulemma pitäisi tehdä. Saattanen huomenna hamstrata vielä toisenkin pullon tätä ja yhden sitä toista.

Re: Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 20 Marras 2009, 11:35
Kirjoittaja Ruisperkele
Viinihän pitäs ilmata, jos ei ole sellasta härveliä/pulloa jossa sen voi tehä helposti niin vaan korkki auki vähäksi aikaa. Paljon myös vaikuttaa lasi josta se juodaan, joka vaikuttaa juoman aromiin ja poreilevuuteen.

Ps. Poreilevuudella tarkoitan sitä että joissain laseissa on lasiin tehty kohtia joissa juoma alkaa kuplia ja näin ollen voidaan sitten säädellä kuplimisen määrää.

Pss. En kyllä sitten tiedä onko viinilaseissa ollenkaan sellaisia vai rajoittuuko ne vain olut ja shamppanja laseihin

Re: Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 20 Marras 2009, 19:49
Kirjoittaja Rantakemisti
Eka katoin otsikosta et tää ois taas joku Norsulan leffa-arvostelu. Nimikin vaikutti tutulta, ilmeisesti just sieltä ranskan tunneilta. Tuli siis vähän yllätykseni tää viinithreadi, hyvää vaihtelua. :good:

Ittekki oon pidemmän aikaa miettiny et alkaisin juomaan enemmän viinejä. Mut silti aina jos eksyn Alkoon, niin joku viskipullo tarttuu mukaan. Ehkä sit joskus.

Re: Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 24 Joulu 2010, 17:27
Kirjoittaja Norsula
Ääh. Tämä meni tänä vuonna kokonaan ohi! :(

Re: Beujolais Nouveau (2009)

Lähetetty: 26 Joulu 2010, 13:49
Kirjoittaja Luukkis
hää häää... viinit on kyllä mun mielestä paskinta alkoholijuomaa mitä voi vaan olla.. ainoastaan ofelia oli semmosta mitä pysty ihan pullokaupalla juomaan.