Sivu 1/1

Kreikan lainat ja velat

Lähetetty: 06 Touko 2010, 22:01
Kirjoittaja Luukkis
Ootte ehkä viime päivinä lehdistä lukenu ja telkarista seurannu uutisia jossa höpistään tämösestä kreikan ja euroopan pankien aiheuttamasta talous sotkusta. Käsittääkseni kreikka on nyt velkaa joku 120miljardia euroa ja ei pysty tämmöstä summaa maksamaan ilman että saa muilta euro mailta pikku laina rahaa. Suomihan on lupautun lainaamaan 1,7miljardia eli aika ison summan rahaa ja siitä ei oo eedes varmuuta hoitaako kreikka asiansa kuntoon ja saako kukaan rahojaan takasin sitte koroista puhumattakaan. On ollut puhetta myös tästä että jos lainaa ei maksettaisi niin koko euroopan talous olisi vaarassa romahtaa johon en kyllä itse usko. Onko teidän mielestä järkevänpää maksaa tämä laina vai olla maksamatta ja keksittekö jotain parenpia vaihtoehtoja asialle?

Mun mielestä se oli helvetin idea parilta poliitikolta että otettais joku saari niinkun esim kreeta pantiks tätä lainaa vastaan tai jostain luin jonkun ehdottaneen että valtio kustantais 1,7 mijardilla lomailun kreikassa. Yks hyvä vaihtoehto ois erottaa koko valtio EU:sta. Tietääkseni Kreikka ei edes pahemmin ole mikään iso teollisuus maa että sen talous muuta eurooppa horjuttais paitsi se että ne pankit on pikku ongelma. jos elvittyäiski vaan ne pankit ja antais kreikkalaisten olla.
Miettikääpä sitä.

Re: Kreikan lainat ja velat

Lähetetty: 07 Touko 2010, 18:21
Kirjoittaja Ruisperkele
Ei asia noin mennyt tai mene. Kreikan ahdinko ei suoranaisesti horjuta eurooppaa vaan euroa ja sitä kauttaa kylläkin kaikkia euromaita.

Re: Kreikan lainat ja velat

Lähetetty: 08 Touko 2010, 11:36
Kirjoittaja Rantakemisti
Itte oon käsittäny just et Kreikalle on melkein pakko lainata rahaa. Mutta toisaalta jos Kreikka ei noillakaan rahoilla saa valtiotaan toimimaan, niin ollaan vielä pahemmassa kusessa. Ja voi olla että ei saakkaan, kaverit vaan mellakoi ja lakkoilee siellä ja niitten politiikot on niin korruptoituneita että Suomen Kepu tuntuu joltain kirkon seuralta niihin verrattuna.