Päiväkotiverilöyly Belgiassa

Ajankohtaisia uutisia, tapahtumia, asioita, etc. maan ja taivaan väliltä.
Alueen säännöt
Uutisessa täytyy aina mainita lähde. Jos kyseessä on netistä ongittu uutinen on linkkikin suotava.
Avatar
Norsula
Forum-eliitti
Forum-eliitti
Viestit: 1099
Liittynyt: 11 Heinä 2007, 17:10

Päiväkotiverilöyly Belgiassa

Viesti Kirjoittaja Norsula »

Iltasanomat kirjoitti:Verilöyly päiväkodissa - kolme kuollut
23.01.2009 12:37, päivitetty 23.01. 15:26
Kuva
Ainakin kaksi ihmistä on puukotettu kuoliaiksi päiväkodissa lähellä Brysseliä. Sisäministeriön paikallispoliisilta saaman tiedon mukaan mies tappoi kaksi lasta ja yhden aikuisen.

Ensi tietojen mukaan uhreja olisi ollut viisi, myöhemmin uhrimääräksi kerrottiin kaksi.

Kuollut aikuinen oli töissä päiväkodissa.

Veriteko tapahtui lähellä Dendermondea, Brysselistä 35 kilometriä luoteeseen.

Belgialaisten tiedotusvälineiden mukaan haavoittuneita lapsia on jopa 12, joista osa on saanut hengenvaarallisia vammoja.

Belgialaisen VTM-kanavan mukaan tekijä oli maalannut kasvonsa mustaksi ja valkoiseksi "kuten jokeri".

Alustavien tietojen mukaan mies tunkeutui päiväkotiin ja alkoi riehua silmittömästi veitsen kanssa. Puukottajaa etsittiin muun muassa helikoptereilla.

Belgialaisten lehtien mukaan mies pakeni paikalta polkupyörällä kohti lähellä sijaitsevaa psykiatrista hoitolaitosta, jossa hän saattoi myös asua.

- Ainakin 10 on loukkaantunut - 10, 15, 20 on saanut vammoja. En tiedä tarkkaan, kertoi hätääntynyt ambulanssiyhtiön johtaja Peter Cleymans.

- Kaikki loukkaantuneet ovat hoidossa. Vammoitta selvineet ovat myös turvassa, kertoo kaupungin pormestari Piet Buys.

- He ovat shokissa ja tarvitsevat psykologista apua. Emme tiedä kuka puukottaja on, mutta silminnäkijöiden mukaan hän riehui hullun lailla.

Belgian sisäministeri Guido De Padt on mennyt tapahtumapaikalle.
Miten paljon sairaammaksi voi meininki enää mennä?
“Rather than love, than money, than fame, give me truth.” - Henry David Thoreau
Kossu
Kovis
Kovis
Viestit: 123
Liittynyt: 19 Heinä 2007, 17:25

Re: Päiväkoti verilöyly Belgiassa

Viesti Kirjoittaja Kossu »

Jumalauta. Miksei noit psykopaattei voida lukita kunnolla... Ilmeisestihän tekijä asusteli hoitokodissa josta on yhtä helppo paeta ku helvetistä. Sama homma on vankiloiden kanssa, liikaa avovankiloita, voi lähteä kävelemään kun haluaa ja pakeneminen sieltä ei nykyään edes Suomen lain mukaan ole rikos. Mutta enemmän rahaa vois ehkä panostaa noihin psykopaatteihin, sielä ne istuu laitoksessa päivät pitkät yksin tekemättä mitään, tässä nähään mihin patoutuneet ajataukset pahimillaan sitten vievät... :|
Sonido
Kovis
Kovis
Viestit: 139
Liittynyt: 13 Heinä 2007, 13:04
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Päiväkoti verilöyly Belgiassa

Viesti Kirjoittaja Sonido »

Maailmaan mahtuu monta hullua.
Luukkis
Seniori
Seniori
Viestit: 487
Liittynyt: 17 Heinä 2007, 15:46
Paikkakunta: Espoo

Re: Päiväkoti verilöyly Belgiassa

Viesti Kirjoittaja Luukkis »

tais jätkällä olla tylsää. eikä tainnu pitää lapsista. hullu mies.
Avatar
Norsula
Forum-eliitti
Forum-eliitti
Viestit: 1099
Liittynyt: 11 Heinä 2007, 17:10

Re: Päiväkotiverilöyly Belgiassa

Viesti Kirjoittaja Norsula »

YLE kirjoitti: Belgian päiväkotipuukottaja teki ehkä toisenkin surman

julkaistu tänään klo 15:07, päivitetty tänään klo 15:11

Belgialaisessa päiväkodissa kaksi lasta ja yhden aikuisen kuoliaaksi puukottanut nuori mies on yhdistetty myös toiseen surmaan. Poliisi epäilee, että mies on ehkä surmannut myös vanhemman naisen aiemmin tässä kuussa Belgiassa.

Tammikuun puolessa välissä 73-vuotias nainen löydettiin puukotettuna asunnostaan Beverenin kunnassa, lähellä Antwerpenin kaupunkia. Teko on kummastuttanut poliisia, sillä puukotuksella ei näytä olevan lainkaan motiivia.

Päiväkotipuukotuksen tunnustanut mies tunkeutui viime viikolla Dendermondessa sijaitsevaan päiväkotiin ja puukotti kahtatoista lasta sekä kolmea henkilökunnan jäsentä. Syyttäjä kertoo, ettei 20-vuotiaalla epäilyllä ei ole rikosrekisteriä, eikä hänellä tiedetä olleen myöskään mielenterveysongelmia.

Mies vaikenee edelleen motiiveistaan, vaikka onkin tunnustanut tekonsa. Kiinni otettaessa miehellä oli hallussaan kolme puukkoa, kirves ja jäljitelmäase sekä lista kolmesta belgialaisesta päiväkodista. Mies oli pukeutunut luodinkestävään liiviin.
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2009/01/ ... 04582.html
Kuva
“Rather than love, than money, than fame, give me truth.” - Henry David Thoreau
Vastaa Viestiin